Aké materiály sa používajú na výrobu hodiniek?
14.3.2023
Materiály všeobecne sa vyvíjajú s dobou. Dnes sú trendom pevné a odolné materiály, ktoré majú dlhú životnosť a sú ekologické. To v praxi často znamená to, že sa ľahko dajú recyklovať. Recyklácia umožňuje využívať materiály opätovne a tak šetriť životné prostredie. Na výrobu hodiniek sa dnes preto používajú už mnohé rôznorodé materiály. Veľmi často je to nehrdzavejúca oceľ, ktorá je vďačným, spoľahlivým a ušľachtilým materiálom. Okrem toho sa remienky zvyknú vyrábať z eko kože, kože alebo plastu. Pomerne novším materiálom je titán, ktorý dnes už nájdeme na množstve modelov náramkových hodiniek, či už ide o pánske modely alebo dámske hodinky. Trendom sú teraz aj nové ekologické materiály, akým je napríklad „Tide“.
Titánové hodinky a ich výhody
Poďme sa však o niečo viac pozrieť na to, akým výhodám sa v praxi tešia titánové hodinky. Titán je nesmierne odolný materiál a čo je na ňom najviac zaujímavé je zrejme to, že je veľmi ľahký. V hodinárskom priemysle tak umožňuje vyrábať modely hodiniek, ktoré sú ľahké a tým pádom aj omnoho príjemnejšie na nosenie. Obľube sa zvlášť tešia pánske hodinky z titánu. Okrem odolnosti a pevnosti dodáva titán hodinkám elegantný šmrnc, pretože je o niečo tmavší a matnejší než oceľ. Navyše ho môžu úplne bez problémov nosiť aj alergici. Titán je hypoalergénny. Do hodiniek sa titán použil prvýkrát niekedy okolo roku 1970, japonskou firmou. Hodinky Citizen tak boli prvé titánové hodinky známe na svete.
Tide – populárny eko materiál
Ekologické materiály sú teraz doslova trendom. Vyrábať sa začali napríklad hodinky z dreva alebo materiálu tide. Tide hodinky predstavujú naozaj populárny trend. Tide je totiž materiál, ktorý sa vyrába z plastov, pozbieraných v oceánoch. Prispieva nielen k čistejším oceánom, ale aj dôležitému povedomiu o nutnosti trvalej udržateľnosti vo všetkých sférach života.