Akým drevom vykúrite dom najlepšie
11.9.2019Vykurovacia sezóna je za dverami, a preto mi napadlo, že by nebolo zlé povedať zopár slov o kúrení drevom. V mojom dome mám plynový kotol, mohol by som teda kúriť aj takto. V podstate niekedy takto aj kúrim. Aby som však ušetril aspoň nejaké euro, vždy keď to ide, kúrim práve drevom. Kúrite ním aj vy? Tak si nechajte poradiť.
Aké drevo používať
Nebudem rozoberať jednotlivé druhy drevín. Rozdelím ich na dve väčšie skupiny, a to na drevo z ihličnatých stromov a drevo zo stromov v listnatých. V nich totiž vidím najväčší rozdiel. Ihličnany majú jednu vlastnosť, a to, že obsahujú veľké množstvo živice. Živica je mokrá. Ak ju teda dáte do piecky či do krbu, drevo nebude horieť, ale dymiť. Drevo z ihličnatých stromov, preto musí schnúť minimálne tri roky. Potom však bude príliš krehké, takže nebude mať dobré vykurovacie schopnosti. V podstate ho zapálite a do niekoľkých minút z neho bude popol. Preto je lepšie na zakladanie ohňa.
Ak chcete aby vám teplo vydržalo čo najdlhšie, po zapálení ohňa používajte dostatočne presušené drevo z listnatých stromov. Dostatočne preschnuté znamená, že musí schnúť minimálne dva rok. Miesto, kde ho budete mať uskladnené musí byť suché ( nesmie vám tam zatekať ani byť vlkho) a musí byť dostatočne vzdušné. Ak ho budete mať odložené, napríklad v kôlni, tak by ste mali nechávať vždy otvorené okienko. Ak ho nemáte, tak nechajte pootvorené dvere. Ideálne sú dve okienka, ktoré dokážu vytvoriť prievan.
Alternatívne spôsoby kúrenia
Pod alternatívnym spôsobom kúrenia mám na mysli hlavne to, že na kúrenie môžete využiť aj konárovinu a raždie. Ak ste napríklad na záhrade spíli strom, malé konáriky určite nevyhadzujte. Ak nimi, až po vrch, naplníte pec, vykúria váš dom rovnako dobre, ako presušené drevo z ihličnanov. Na vykurovanie vám poslúžia aj papierové brikety. Vyrobíte ch tak, že namočíte papier, zmiešate ho z pilinami, vytvarujete brikety a necháte dokonale uschnúť.