Ludwig van Beethoven zaujímavé fakty zo života
13.7.2019
Beethoven bol vlastne tretí Ludwig van Beethoven v jeho rodine. Prvým bol jeho starý otec, známy hudobník v Bonne a druhý bol Beethovenov starší brat, ktorý zomrel šesť dní po svojom narodení.
Beethoven opustil školu vo veku 11 rokov aby mohol pomôcť s príjmom v domácnosti, nikdy sa nenaučil, ako násobiť alebo deliť.
Pri svojej prvej návšteve vo Viedni mal 17-ročný Beethoven vystúpiť pre Mozarta. Ten bol vo všeobecnosti nezaujatý s inými hudobníkmi, pretože bol tak ďaleko pred svojimi kolegami v talentoch a úspechoch. Nikto nevie, čo sa stalo na tomto osudovom stretnutí, ale mýtus hovorí, že Mozart vyšiel z miestnosti a povedal: „Dívajte sa na nehoi – jedného dňa dá svetu niečo, o čom by sa malo rozprávať.“
Potom, čo sa začiatkom svojich 20tich rokov presťahoval do Viedne, vzal Beethoven lekcie od Josepha Haydna, otca symfónie. Obaja sa nemali veľmi v láske a nevychádzali spolu dobre.
Beethoven mal so ženami rôzne šťastie. Niektoré ho obdivovali pre jeho genialitu, zatiaľ čo iné ho považovali za odporného. Žena, ktorej sa raz dvoril, ho nazvala „škaredým a napoly šialeným“.
Beethoven bol chorým dieťaťom až do svojho umierajúceho dňa. Po celý život by trpel hluchotou, kolitídou, reumatizmom, reumatickou horúčkou, týfusom, kožnými poruchami, abscesmi, rôznymi infekciami, oftalmiou, zápalovou degeneráciou tepien, žltačkou, chronickou hepatitídou a cirhózou pečene.
Sonáta Moonlight bola hitom od začiatku, venovaná jeho láske Julie Guicciardi.
Jednou z hlavných inšpirácií Beethovenovej slávnej deviatej symfónie bola báseň Friedricha Schillera „Óda na radosť“.
Napriek jeho uznávaniu musel Beethoven vždy usilovne pracovať na zabezpečení pohodlného života tým, že prednášal hodiny klavíra, písal prácu na objednávku bohatých obyvateľov Viedne a samozrejme publikoval svoju vlastnú hudbu.
Zomrel vo veku 56 rokov počas silnej búrky. Tisíce ľudí sa pripojili k sprievodu pri jeho pohrebe. Na pamätníku má len jednoduché: „BEETHOVEN.“