Pranie špinavých peňazí
22.2.2020O praní špinavých peňazí dnes počúvame dosť často. Čo to vlastne znamená?
ào praní špinavých peňazí hovoríme vtedy, keď niekto získa nejakú čiastku peňazí nelegálnou činnosťou a potrebuje to zakryť pred štátom, aby ho za to nestíhal. Chce spraviť z nelegálnych peňazí legálne peniaze, pretože ich tak investuje alebo popreposiela cez rôzne účty ako keby boli legálne. Potom vznikajú rôzne imaginárne faktúry a takzvané schránkové firmy, ktoré slúžia len na tento účel.
Prečo je problém prísť do banky a uložiť si tam vyššiu finančnú čiastku?
Banky musia nahlasovať štátu, ak objem vašich peňazí prekročil hranicu 15 000 €, čo nie je až taká vysoká čiastka. Toľko môžete napríklad vyzbierať aj na svadbe a že by vás za to mali kontrolovať zo štátu príde až smiešne, no nie? Samozrejme, podľa vašej situácie (finančnej, či osobnostnej) vás môže zamestnankyňa banky nahlásiť aj v prípade menšej sumy. Ak danej sume nezodpovedajú vaše osobnostné predpoklady alebo ona si to len zle vysvetlí a vy za jej subjektívny názor budete musieť dokazovať skade ste získali dané peniaze.
Najmä v politike sa vyskytuje veľa praní špinavých peňazí, pretože sa nabaľujú o peniaze, ktoré im vôbec nepatria. Potom tieto peniaze dajú iným ľuďom, aby to nebolo podozrivé a tí sa nazývajú – Biele kone. Keď zdroj vyschne, tak aj biele kone sú bez peňazí, znova. Osobne neverím, že nájde politik, ktorý si nič nezobral do vrecka. Takže očakávajte, že čím ďalej, tým bude viac takýchto káuz.
A kvôli takýmto ľuďom, my bežní smrteľníci, potom musíme dokazovať banke skade máme naše ťažko zarobené peniaze. Je to trošku divné. Čo taká babka, čo má doma všetky svoje úspory a potom si ich ide uložiť do banky? Budú na ňu pozerať ako na zlodeja, čo vykradol nejaký obchod? Veď to je choré. Možno nám skôr prídu na čiernu prácu ako politikom na to, že sa obohacujú na úkor štátu.