Viete čo je MR, CT, alebo röntgen?
25.5.2019Súčasná lekárska veda pokročila. Na určenie presnej diagnózy a stanovenie vhodnej liečby už nie je potrebné pacienta uspať, operovať a zistiť čo ho trápi. Existujú metódy, ktoré príčinu ochorenia odhalia rovnako presne bez toho aby bol potrebný akýkoľvek invazívny zákrok.
Röntgen
Túto metódu asi všetci poznáte. Röntgenové žiarenie prejde cez časť tela. Výsledkom je snímka – negatív, z ktorého lekár vie zistiť či máte zranené kosti. Na výslednej snímke sú tmavo zobrazené miesta, cez ktoré röntgenové lúče prešli (mäkké tkanivá). Biele miesta sú tkanivá, cez ktoré lúče neprešli – kosti, alebo zuby. Intenzita sfarbenia snímky závisí od hustoty tkanív. Čím je farba bledšia tým je tkanivo hustejšie. Röntgenovým vyšetrením sa dá zistiť len poškodenie kostí. Nedá sa ale presne určiť či je poškodené aj mäkké tkanivo.
Na zobrazenie mäkkých tkanív sa používa kontrastná látka, ktorá ale môže spôsobiť alergickú reakciu.
Mamografia
Pri vyšetrení prsníkov sa využíva rovnaký princíp ako pri röntgen. Lúče prejdú tkanivom a v závislosti od intenzity sfarbenia sa určí či nie je prítomný nádor.
CT
Počítačová tomografia je vhodná na zobrazovanie mäkkých tkanív. Kombináciaou röntgenového žiarenia a vyhodnocovacieho systému v počítači vznikne detailnejší obraz kostí, orgánov a ciev. Výsledný snímok je čierno-biely. Počítač ale na základe získaných faktov vytvorí priestorovú rekonštrukciu takže lekár vie presnejšie zistiť čo, v akej hĺbke a kde presne je poškodené. CT sa používa na vyšetrenie mozgu, hrudných, brušných a panvových orgánov, na vyšetrenie chrbtice a lebky.
MR – magnetická rezonancia
Miesto žiarenia sa pri vyšetrení magnetickou rezonanciou využíva silný magnet. Výsledkom je detailné zobrazenie ktorejkoľvek časti tela bez akýchkoľvek vedľajších účinkov na organizmus. Nakoľko sa pri MR využíva magnet nie je toto vyšetrenie vhodné pre ľudí, ktorí majú kovové implantáty, kardiostimulátor, alebo tetovanie, ktorého farba môže obsahovať kovové častice.